Menu

Światowy street art na polskich blogach

Street art rządzi! Zapraszamy na spotkanie z najbardziej kolorowymi ulicami świata w obiektywach najciekawszych polskich bloggerów.

Jeżeli kręci Cię sztuka ulicy, to na zakończenie roku mamy dla Ciebie mały prezent. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi blogami przygotowaliśmy listę galerii street artu z różnych zakątków świata – od Anglii do Australii, od Boliwii po Indie.

Wpisy zostały podzielone alfabetycznie według nazw krajów i każdy ma identyczny format: nazwa kraju / miasto / adres bloga + link do pełnej galerii / krótki opis autora. Czas, start!

*

Anglia

Miasto: Londyn, Camden Town

Blog: The Ollie

„Street art to sztuka niepokorna, czasami jednak romansująca z władzami miast lub wspierająca ważne projekty. Może nią być wszystko: pięknie namalowane graffiti, kawałek ceramiki przytwierdzonej do muru, malunek na gumie do żucia, plama po farbie na ścianie opatrzona napisem lub drewniane klocki na lampie. Może nią być to, czego inni sztuką nie nazwą, a wręcz przeciwnie.”

5ffdf4b4-3ce3-4dc3-9e84-74b3eb3ef491

*

Miasto: Londyn

Blog: PołączKropki

„Kolorowa ulica pełna ciekawych poglądów przelanych na mury :)”

91f239ac-8d45-4057-81d9-8d48f741c904

Australia

Miasto: Melbourne

Blog: Where Is Juli

„To, co się tu dzieje – to szaleństwo. Melbourne jest australijską stolicą kawy i street art’u.”
unnamed

*

Miasto: Melbourne

Blog: Przedeptane

„Melbourne kocha kontrasty i dumnie niesie sztandar sztuki ulicznej – czasem streetartowe dzieła znajdują się w bezpośrednim pobliżu pięknie zachowanych dziewiętnastowiecznych budynków.”

melbourne, Australia, Street art

Belgia

Miasto: Bruksela

Blog: Kreatywnie o świecie

„Podążając szlakiem belgijskich murali można poczuć się jak w bajce…”

a602b876-16aa-4e5a-9d27-81fd1243b324

Boliwia

Miasto: Cochabamba

Blog: Bolivia In My Eyes

„Cochabamba jest najprawdopodobniej centrum sztuki ulicznej w Boliwii. To tutaj co kilka lat odbywa się festiwal sztuki ulicznej skupiający jednych z najlepszych artystów graffiti Ameryki Południowej – Bienal de Arte Urbano (BAU) Cocha.”

Boliwia

Bułgaria

Miasto: Veliko Tarnovo

Blog: Kami and the rest of the world

„Gdziekolwiek jadę próbuję poznać lokalną scenę street artową. Na moim blogu można znaleźć wiele galerii z najlepszymi muralami i nie tylko z całego świata! Zapraszam!”

6b3fcd8c-d618-40de-98f8-639e1cfefe92

Chile

Miasto: Santiago

Blog: www.notravelnofun.com

Moim ulubionym chilijskim twórcą jest Inti Castro z Valparaiso. Jego miasto rodzinne to muralowa mekka, razem z tęczowymi domami na wzgórzach tworzy jedno z najbardziej kolorowych miejsc na świecie. W Santiago najbardziej kolorową dzielnicą jest Bellavista i rewelacyjne muzeum pod gołym niebem z czterdziestoma pracami (łącznie 4200 m2 sztuki ulicznej). Muralową wisienką na torcie jest stacja metra Bellas Artes (zdjęcie poniżej).

Chile street art

Indie

Miasto: Waranasi

Blog: www.dwarazyziemia.pl

„Co ma wspólnego street art ze świętością i co to jest GHAT-ffiti? Odpowiedzi szukajcie w Indiach!”

93083444-3822-4e8b-b10a-04f5bca3afc4

Indonezja

Miasto: Yogakarta

Blog: Emi W Drodze

„Yogyakarta to indonezyjska stolica sztuki – ulicznej, ale nie tylko.”

80f05df1-5080-4cc0-8864-d7807aae2f53

Izrael

Miasto: Jerozolima

Blog: Łukasz Kędzierski: podróże i fotografia

„Zaskoczyło mnie, że na zwykłym targu gdzie zaopatrują się mieszkańcy Jerozolimy jest tyle sztuki. Wspaniałe i kolorowe rolety zachęcają aby przyjść tu podczas Szabatu, aby w ciszy i spokoju wszystko dokładnie zobaczyć.”

fb9d0759-43cf-456e-8a17-7f3af08e9629

Kuba

Miasto: Havana

Blog: Planet Kiwi

„Niezwykła uliczka Callejon de Hamel w Havana Centro na Kubie, będąca mekką ulicznych artystów, o której nie przeczytasz w przewodniku :)”

Kuba, Havana, Planet Kiwi, street art, streetart

Malezja

Miejsce: Georgetown

Blog: Gadulec

„Po uliczkach Georgetown można wędrować godzinami w poszukiwaniu kolejnych ulicznych cudów. To naprawdę magiczne miasto, jedno z najbardziej urokliwych w całej Malezji!”

Malezja, Georgetown, Gadulec, street art

*

Miasto: Georgetown

Blog: PatTravel

„Eksploruję przestrzenie miejskie poszukując artystycznych instalacji, murali oraz satyrycznych i zaangażowanych społecznie szablonów, plakatów i wlepek.”

134942f3-c8f4-4dbf-9e97-19cf8fdd0ffd

*

Miasto: Ipoh

Blog: Hamak Life

„Stolicą malezyjskiego street artu jest Georgetown…ale ja proponuję nieco przewrotną kolejność. Jedźcie najpierw do Ipoh i dajcie nura w okolice Jalan Sultan Iskandar. To będzie świetna przystawka do dania głównego…już w Georgetown ;)”

bfaa7edb-3aa7-4ac8-b64e-03e0b4945df8

Niemcy

Miasto: Berlin

Blog: Poszli Pojechali

„Uwielbiamy podwórko przy Rosenthaler Strasse w Berlinie. Ściany są częścią całości – klimatu podwórka, knajp dookoła oraz ludzi odwiedzających to miejsce.”

b186dd5b-f2b6-4ecb-a0fa-431b743346b9

Polska

Miasto: Łódź

Blog: Szymon Podróżnik

„Dziś wiele miast kłóci się o to, które z nich powinno być nazwane stolicą murali, które ma ich najwięcej. Dla mnie nie ma dyskusji w tym temacie. Oczywiście Łódź!”

7-001

*
Miasto: Warszawa

Ulice: Mała, Stalowa, Brzeska, Tagowa, Ząbkowska i 11 listopada.

Blog: MereczOnTheGo

„Murale na warszawskiej Pradze Północ nie są przypadkowe. To wspaniałe dzieła takich autorów jak Diego Miedo, Michal Skapa, Julien de Casabianca, Wulfius Dmytro, Loesje czy Eltono.”
c8acbba7-5303-443b-ab3b-76d292b84d15

Norwegia

Miasto: Bergen

Blog: Kołem Się Toczy – ciekawe miejsca w Bergen – street art

„Właściwie nie po to jechałem do norweskiego Bergen, jednak street art w tym mieście zdecydowanie przyćmił wszystkie inne miejsca, które początkowo uznawałem za najciekawsze, żelazne punkty programu.”

Norwegia, Bergen, Kołem Się Toczy, street art

Portugalia

Miasto: Porto

Blog: Podróże Po Europie

„Uwielbiamy olbrzymie murale, najlepiej kilkumetrowej wysokości i podobnej szerokości. Dotychczas największe wrażenie zrobiły na nas Bruksela oraz Lizbona. W tym pierwszym mieście znaleźliśmy olbrzymie murale związane z komiksami, które uwielbiamy – natomiast Lizbona zachwyciła nas również bardzo wysoką jakością i oryginalnością prac.”

street art, Porto, podrozepoeuropie.pl

Wyspa Reunion, Ocean Indyjski

Miasto: Saint-Denis

Blog: Ethno passion

„Gdzie jest Gouzou? Na francuskiej wyspie Reunion ukryty jest w różnych miejscach. Zapraszam na wyprawę w poszukiwaniu Gouzou!”

ethnopassion

Włochy

Miasto: Sardynia

Blog: Kanoklik

„Z czym kojarzy się Wam Sardynia ?? Z plażami, pięknymi widokami ?? Z tym też – jednak mi zawsze będzie przypominała o niezwykłych muralach z Orgosolo.”

a2e7a901-8e35-4810-b46d-25b7b1dda432

STREET ART – BONUSY I RODZYNKI

Miasto: Czarnobyl, Ukraina

Blog: LuckyTrip

a2407281-0b92-4694-a6a1-b09ce51954fe

Miasto: Ustroń, Polska

Blog: Znajkraj

„Mural na bibliotece publicznej w Ustroniu pokrywa siedem ścian budynku, przedstawia na jednej ze ścian wnętrza biblioteki w Dublinie, na innej wnętrza biblioteki w Edynburgu, a na pozostałych portret miejscowego bibliofila Jana Wantuły i przedwojenne fotografie Ustronia.”

odwazny-mural-na-scianie-starej-szkoly-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-6938

6 komentarzy

Dodaj komentarz