Menu

Kino na Antypodach: Znani australijscy aktorzy

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy sobie pięć najsłynniejszych australijskich aktorek, dzisiaj kolej na panów! Oto najbardziej znani australijscy aktorzy.

Russell Crowe

Australia - znani australijscy aktorzy - Russell Crowe

Zaczynamy z przytupem. Przedstawiciel tytułowego gladiatora w Gladiatorze i tytułowego umysłu w Pięknym umyśle urodził się wprawdzie na Nowej Zelandii, jednak większość życia spędził w Kangurlandii, ale sam twierdzi, że serce zostawił w Australii. Pomimo wielkich sukcesów w Stanach Crowe mieszka nadal w Sydney – i wcale mu się nie dziwimy.

Hugh Jackman

Australia - znani aktorzy - Hugh Jackman by Gage Skidmore 2

Jackman wskoczył na czołówkę najlepiej zarabiających gwiazd dzięki roli Wolverine’a w filmowych adaptacjach komiksów X-men, jednak jego talenty nie kończą się na szermowaniu szponami z adamantu. Hugh Jackman od lat regularnie i z dużym powodzeniem występuje w musicalach (ostatnio zabłysnął razem w Russelem Crowe w filmowych Nędznikach), jest też znanym filantropem i wszechstronnie uzdolnionym sportowcem. Pomimo wszystkich tych sukcesów Jackman pozostaje klasycznym przykładem wielkoluda (1,88 m) o gołębim sercu – koledzy po fachu opisują go jako niezwykle empatycznego i skromnego człowieka.

Heath Ledger

Australia - znani aktorzy - Heath Ledger

Większość widzów kojarzy go z roli Jokera w Mrocznym Rycerzu , która niestety zwieńczyła jego krótką karierę i życie. Ta niesamowita kreacja nie była jednak dziełem przypadku – Ledger należał do najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. W kolejnej serii poświęconej australijskim dramatom poznacie bliżej kilka ciekawych filmów z jego udziałem.

Sam Neill

SamNeill_aap_1200

Powinniście go znać przynajmniej z roli doktora Granta z Parku Jurajskiego, to jednak zaledwie ułamek w bogatym dorobku Sama Neilla. Zabłysnął w fenomenalnym Fortepianie i Polowaniu na Czerwony październik, przez kilka lat gościł w serialu kostiumowym Dynastia Tudorów jako kardynał Wolsey, ostatnio przedstawił się w roli inspektora Campbella w wysoce cenionym serialu Peaky Blinders przedstawiającym brytyjski półświatek kryminalny w okresie międzywojnia. 

Guy Pearce

Australia - znani australijscy aktorzy - Guy Pearce

Pearce często gra (i wymiata) w rolach drugoplanowych. Ostatnio pojawił się na przykład w roli antagonisty w trzeciej części Iron Mana, wcześniej był Prometeusz Ridleya Scotta, GangsterJak zostać królem, post-apokaliptyczna Droga, a przede wszystkim główna rola w słynnym Memento. Jego pierwszym dużym sukcesem była jednak rola ekstrawaganckiego transwestyty w filmie Priscilla, królowa pustyni (patrz wpis o australijskich komediach), w którym zagrał też…

Agent Smith
ee, znaczy się…

Hugo Weaving

Australia - znani australijscy aktorzy - Hugo Weaving

Tak, szalona komedia o trzech transwestytach na australijskiej pustyni otworzyła drzwi do sukcesu także temu aktorowi. Weaving wziął udział w kilku megaprodukcjach – oprócz trylogii Matrix zagrał też Elronda, władcę elfów we Władcy Pierścieni i Hobbicie, wystąpił w filmach Captain America i V jak vendetta, jest też głosem Megatrona w sadze Transformers.

Geoffrey Rush

2007_potc_at_worlds_end_014

Bardzo lubimy tego pana. Największą sławę przyniosła mu rola ekscentrycznego wirtuoza w Blasku, za którą otrzymał w pełni zasłużonego Oscara. W jego karierze praktycznie nie ma słabych momentów – masy znają go jako kapitana Barbarossę z serii Piraci z Karaibów, krytycy oklaskiwali jego kreacje w Fridzie (Lew Trocki), Jak zostać królem (nauczyciel króla), Monachium w reżyserii Stevena Spielberga oraz w kostiumowych dramach Elizabeth i Zakochany Szekspir. Jeżeli lubisz nieszablonowe filmy i kontrowersyjne tematy, to polecamy Zatrute pióro, w którym Rush wcielił się w postać markiza de Sade.

Wystąpił też po boku polskich aktorów w pewnej krótkometrażowej produkcji…


Mel Gibson

Mel Gibson - znani australijscy aktorzy

Gwiazdor światowej sławy znany do pewnego czasu z udziału w wielu przebojach filmowych, a później z pijaństwa, bójek i ksenofobicznych wycieczek słownych. Urodził się w Australii i tam stawiał pierwsze kroki do sławy w kultowym „Mad Maxie” lub dramacie wojennym „Gallipoli”.

Bonusowi australijscy aktorzy:

Australia - znani australijscy aktorzy - Eric Bana - Chris i Liam Hemsworth - Chris Worthington

Chris i Liam Hemsworth – idole nastolatek. Pierwszy znany jest jako Thor z serii filmów o Avengersach, drugi z roli Gale’a w Igrzyskach śmierci.

David Wenham – odtwórca Faramira z Władcy Pierścieni, zagrał też w 300, Wrogach publicznych i Van Helsingu.

Sam Worthington – wystąpił w głównej roli kilku przebojów kasowych (Avatar, Terminator: Ocalenie, Gniew Tytanów)

Eric Bana – powoli pnie się w górę listy najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood. Filmy: Helikopter w ogniu, Troja, Hulk, Monachium, Kochanice króla, Start Trek. Mamy kontynuować?

Erroll Flynn – legenda kina lat 30. i 40., w swoim czasie jeden z najbardziej znanych aktorów na świecie.

14 komentarzy

 • magda
  06/07/2015 at 13:03

  Sam Neil jest z NZ!

  Reply
  • Przedeptane
   06/07/2015 at 13:14

   Neill w ogóle nieźle się nabiegał – urodził się w Północnej Irlandii, dorastał na Nowej Zelandii, ale szybko zaczął grać w filmach australijskiej produkcji (a pierwszy duży sukces odniósł we wspomnianej Martwej ciszy). Dzisiaj mieszka na przemian w nowozelandzkim Queenstown i australijskim Sydney. Dopisaliśmy go na listę Australijczyków, bo nie udało nam się znaleźć żadnego wywiadu, w którym jasno by się zadeklarował :))

   Reply
 • balkanyrudej
  07/07/2015 at 10:11

  No dobra część aktorów jakoś tam łączyłam z Australią, a część bardziej z Wielką Brytanią lub po prostu z USA. Dzięki za rozjaśnienie sytuacji ;)

  Reply
 • Qmoh
  07/07/2015 at 10:27

  Geoffrey Rush jest zdecydowanie moim numerem jeden :) Zwłaszcza za genialną rolę markiza de Sade w „Zatrutym piórze” – powinniście dodać ten film przy jego biogramie, bo naprawdę warto go obejrzeć! :)

  Reply
  • Przedeptane
   07/07/2015 at 10:35

   No właśnie mieliśmy trochę oporów, bo wprawdzie też lubimy ten film, jednak jest to pozycja raczej… dla koneserów :) Ale co tam, dodajemy!

   Reply
 • Tatiana
  07/07/2015 at 10:55

  Poza Melem Gibsonem wszyscy na TAK! Szczególnie Geoffrey Rush i Wolverine :D

  Reply
  • Przedeptane
   07/07/2015 at 10:58

   Właśnie, pomijając kwestię talentu – wszyscy panowie na liście (z wyjątkiem Mela) mają opinię sympatycznych gości.

   Reply
 • Marta Tatarynowicz
  07/07/2015 at 21:10

  Whaaaat? To oni wszyscy są z Australii?!? :D
  Nie miałam pojęcia!

  Reply
 • Natalia
  10/07/2015 at 10:51

  Nie miałam pojęcia, że oni wszyscy są z Australii. Wiedziałam o Hugh Jackmanie, bo się w nim podkochiwałam ;)

  Reply
 • Marta
  28/09/2015 at 14:01

  Hugh Jackman…idol :)

  Reply
 • Pogoda Wrocław
  12/11/2015 at 14:46

  Kurczę, nie wiedziałem, że oni wszyscy są Australijczykami :D

  Reply
 • HouseOfInk
  09/03/2017 at 01:06

  Kocham tych aktorów :D

  Reply
 • Treiven z Warszawy
  14/03/2017 at 16:12

  Kto by pomyślał, że aż tylu ich jest ;D

  Reply
 • suzi123445
  29/06/2023 at 09:44

  heloooooł a gdzie Darce Montgomery

  Reply

Dodaj komentarz